Díla nedostupná na trhu

Pokud jste nenašli požadovanou knihu v knihkupectví, v antikvariátu ani v internetovém obchodě, může se jednat o dílo nedostupné na trhu (DNNT), které vám nyní naše knihovna umožňuje v digitalizované podobě zpřístupnit. Tuto službu mohou mít zdarma všichni uživatelé knihovny s platnou registrací.

Díla nedostupná na trhu zahrnují plné texty knih, časopisů, novin atd. vydaných na území České republiky do roku 2001 a časopisy vydané do roku 2011. Jedná se o dokumenty chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu. Kromě toho jsou přístupné i plné texty starších dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné. K dispozici je přibližně  180 000 digitalizovaných svazků, které můžete využívat pomocí dálkového přístupu z vašeho počítače nebo tabletu připojeného k internetu. Přístup je umožněn prostřednictvím Národní digitální knihovny pro díla nedostupná na trhu (NDK-DNNT).

Základní podmínky využívání služby NDK-DNNT:

 1. Zobrazené texty knih a časopisů lze pouze číst.
 2. Nelze zhotovit tištěnou nebo digitální kopii zobrazených textů.
 3. Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za porušení autorského zákona.
 4. Pokud bude zjištěno porušování autorských práv, je knihovna zavázaná poskytnout kolektivním správcům autorských práv součinnost při zjišťování totožnosti registovaného čtenáře.
 5. Městská knihovna Příbor uchovává identifikační údaje registrovaného čtenáře po dobu 1 kalendářního roku následujícího po ukončení jeho registrace.
 6. Národní knihovna ČR zpracovává a uchovává osobní údaje registrovaného čtenáře v souvislosti s využitím služby NDK-DNNT po dobu 1 kalendářního roku následujícího po využití služby. Jedná se o identifikační údaje, relace připojení, historie přihlášení a logy.

Podrobné informace o službě NDK-DNNT najdete na https://dnnt.cz/

Pokud máte zájem o zapojení do služby NDK-DNNT a souhlasíte s výše uvedenými podmínkami, vyplňte prosím přihlášku s uvedením vaší e-mailové adresy a můžete začít službu využívat.

Aktivace účtu a první přihlášení

 • Musíte být registrovaní v naší knihovně a mít uvedený e-mail v přihlášce
 • Na e-mail knihovna@knihovna-pribor.cz   zašlete vyplněnou přihlášku ke službě, kterou si můžete stáhnout zde případně můžete vše vyřídit přímo v knihovně.      
 • Následně Vám administrátor potvrdí, že Vaše e-mailová adresa je předregistrovaná pro přihlášení do NDK
 • na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití
 • následně klikněte na tlačítko Přihlásit účtem ID NDK
 • klikněte na odkaz Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo? a v dalším kroku zadejte Vaši e-mailovou adresu
 • na zadanou e-mailovou adresu obdržíte zprávu s předmětem “NDK – Reset hesla”, součástí zprávy je odkaz, jehož platnost je 60 minut
 • po kliknutí na odkaz v tomto e-mailu budete přesměrování na stránku Aktualizace hesla, zadejte zde své nové heslo pro přihlašování do NDK
 • vytvořte si úplně nové heslo: min. 8 znaků (z toho min. 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo), platí max. 1 rok
 • po zadání nového hesla jste úspěšně přihlášeni a přesměrování do NDK

Přihlášení se pomocí již aktivovaného účtu

 • na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni vždy zaškrtněte souhlas s podmínkami použití a následně klikněte na tlačítko Přihlásit účtem ID NDK
 • na přihlašovací stránce zadejte e-mailovou adresu, kterou máte v NDK-DNNT aktivovanou, a platné heslo
 • po zadání nového hesla jste úspěšně přihlášeni a přesměrování do NDK-DNNT
 • po ukončení práce se vždy z NDK-DNNT odhlaste pomocí odkazu v pravém horním rohu
Skip to content